pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 9 kwietnia 2021
  • 12 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 8189

Informacja burmistrza nt. liczby szczepień w gminie Pszczyna

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj

Publikujemy informację burmistrza Dariusza Skrobola dotyczącą szczepień na COVID-19 w gminie Pszczyna.

szczepienie, szeczpionka, koronawirus
fot. mp / pless.pl


Informacja burmistrza nt. liczby szczepień w gminie Pszczyna

Obok dyscypliny i odpowiedzialności, szczepienia są najskuteczniejsza bronią z COVID-19. Szczepionki dają nam możliwość przerwania transmisji wirusa, dlatego stanowią nie tylko ochronę osoby szczepionej, ale również zmniejszają ryzyko zakażenia jej rodziny i bliskich. Dlatego warto się zaszczepić i będę do tego zachęcał mieszkańców gminy Pszczyna.

Na terenie gminy funkcjonuje siedem punktów szczepień. Z rozmów z dyrektorami tych placówek wiem, że działają tak, aby zapewnić mieszkańcom jak najwięcej szczepień, spotykają się z bardzo dużym zainteresowaniem, lecz skorzystać mogą wyłącznie z ograniczonej liczby dostarczonych dawek. Dla zobrazowania sytuacji, w ostatnim czasie do każdego z punktów dostarczanych było maksymalnie do 30 szczepionek na tydzień. To zdecydowanie za mało. Niestety decyzja o takiej liczbie zapada poza samorządami i nie była konsultowana z władzami gminy. Ta liczba jest niesatysfakcjonująca i to ona w znacznym stopniu wpłynęła na to, że dotychczas, tj. do 8 kwietnia br. w gminie Pszczyna pierwszą dawką zaszczepiono 2519 osób i 1029 osób dwiema dawkami.

Punkty szczepień są gotowe podawać więcej dawek. Z ich deklaracji z dnia 8 kwietnia br. wiem, że tygodniowo są w stanie zaszczepić nawet 580 osób, gdyby tylko mogły zamawiać dowolną liczbę szczepionek.

Poniżej publikuję przekazane dane dotyczące maksymalnej liczby osób, które placówki są w stanie zaszczepić tygodniowo. Są to informacje podane przez punkty szczepień:

  • Ośrodek Symetria Spółka zoo, 43-200 Pszczyna, ul. Partyzantów 21 - 120-150 osób
  • Simka Aneta, 43-200 Brzeźce, ul. Ofiar faszyzmu 10 & Simka Aneta, 43-245 Studzionka, ul. Jedności 20 - 120 osób
  • CONFINIUM Spółka z o.o., 43-229 Ćwiklice, ul. Męczenników Oświęcimskich 45A - 100 osób
  • PRO-MED Spółka z o.o., 43-211 Czarków, ul. Powstańców Śląskich 23 - 90 osób
  • Centrum Medyczne Panaceum Spółka z o.o., 43-200 Pszczyna, ul. Dobrawy 7 - 60 osób
  • Szpital Powiatowy w Pszczynie, 43-200 Pszczyna, ul. Antesa 11 - 60 osób


Ostatnio, gdy tylko jeden z wymienionych punktów poinformował o dodatkowych terminach szczepień, automatycznie Urząd Miejski w Pszczynie przekazał tę informację dalej i spotkała się ona z olbrzymim odzewem. To pokazuje jak wielkie jest zainteresowanie mieszkańców przy niewielkiej liczbie dostępnych dawek szczepionki.

Odnosząc się do statystyk, pragnę zauważyć, że w przypadku szczepień nie ma rejonizacji. Oznacza to, że mieszkańcy naszej gminy mogą szczepić się również poza miejscowością, w której mieszkają. I takie sygnały również otrzymuję. Wiem, że pszczynianie wybierają takie punkty, które gwarantują bliższy termin i szczepią się na przykład w Katowicach. Oczywiście jestem zdania, że celu przyspieszenia programu szczepień najlepszym rozwiązaniem byłoby zwiększenie liczby dawek dostępnych w samej Pszczynie, z tego powodu w czwartek zwróciłem się do wicewojewody śląskiego z prośbą o podjęcie działań, które przyczynią się do zwiększenia ilości szczepień na terenie naszej gminy. Będę również rozmawiał z pozostałymi ośrodkami medycznymi z Pszczyny, by włączyły się w akcję szczepień. Wcześniej zadeklarowaliśmy także współpracę, w tym finansową w temacie utworzenia punktu szczepień masowych na terenie powiatu pszczyńskiego.

Dodatkowo warto wspomnieć, iż już w styczniu Urząd Miejski w Pszczynie uruchomił specjalny numer telefonu, pod którym zgłaszać mogą się mieszkańcy, którzy potrzebują zorganizowania transportu na szczepienie. Ta pomoc skierowana jest przede wszystkim do osób niepełnosprawnych i mających ograniczone możliwości przemieszczania się. To numer 664-316-645. Jeżeli ktoś z mieszkańców potrzebuje takiej pomocy, proszę nie wahać się i zadzwonić.

By zwiększyć zainteresowanie mieszkańców szczepieniami oraz wzmocnić przekaz o organizacji transportu, wspólnie z wszystkimi jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej z naszej gminy wsparliśmy akcję informacyjną. Ochotnicy rozdystrybuowali ponad 30 tysięcy ulotek. Jeżeli będzie takie zapotrzebowanie, nie wykluczamy udziału w podobnych akcji informacyjnych w najbliższej przyszłości.

Zadbaliśmy także o szczepienia pracowników oświaty. Dyrektorzy pszczyńskich placówek zgłosili do Systemu Informacji Oświatowej 562 osoby. Przypomnę tylko, że w momencie zgłoszenia w szkołach i przedszkolach realizowane były zajęcia. Ta liczba nie jest uwzględniana przy powyżej podanych danych z naszej gminy.

Zachęcam do korzystania ze szczepień i życzę wszystkim mieszkańcom dużo zdrowia!

Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol

ar / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus - raport

Publikujemy bieżące raporty Ministerstwa Zdrowia, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz powiatowego Sanepidu dotyczące sytuacji epidemiologicznej w powiecie pszczyńskim, regionie i kraju. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj